الماسِ مزخرف

بارها و بارها پیام های مشابه پیام یا نوشته ی زیر برایم فرستاده شده یا اتفاقی در جستجوها خوانده ام و هر بار که متوجه درگیری افکار با کلمات و تفکیک و تحلیل آنها می شدم ، سرم را به چپو راست تکان می دادم تا افکار را از خودم دور کنم.. اما در روز های اخیر برعکس سعی می کنم اجازه ی ورود به تفکیک و تحلیل هر مورد مهمی را به ذهنم بدهم تا نتایج آن را بر روی کاغذ بریزم و بعد از چینش قطعه نتیجه های دست یافته های افکارم را به نمایش بگذارم..
پس یکی از بخش های جدید هم نتیجه گیری ، نقد ، مقایسه و بررسی موارد مهم روزمره ام خواهد بود که بیشتر خیلی ساده از کنار آن به اشتباه عبور می کنیم.
پیام اخیر این بود :
” الماس حاصلِ فشارِ بیش از حد است…
فشارِ کمتر بلور و کمتر از آن زغال سنگ را پدید می آورد، اگر باز هم فشار کم شود
حاصل چیزی جز سنگواره برگ ها یا زنگار ساده نخواهد بود. فشار می تواند شما را به موجودی ارزشمند بدل کند. موجودی شگفت
انگیز کاملا زیبا و محکم… ”
حال چکیده افکار من چنین است:
چقدر آدم ها بد بین و گشاد طلب هستن .. خودمم کم نه .. شایدم من راحت طلبم .. یا نه.. شاید بقیه بدنبال استعداد های اکتسابی هستند و من بی اعتنا نسبت به استعداد های ذاتی (قبل ها اغلب قسمت هایی که فاصله بین خودم و عموم مردُم زیاد می شد به خود می گفتم: ” وایسا جوگیر نشو ” و آرامتر ادامه می دادم.) ببین چطور سر یه چیز شفاف سفت مزخرف که تراشیدنش هم کلی دردسر داره و نگهداریش از اون سخت تره دعوا و بحث و جنگ و جدال دارن.. چقدر بد و تاسف بار .. معیار سنجششو میگم ببین چطور سنگواره برگ و زنگار رو بی ارزش جلوه داده.. احتمال خیلی زیاد نویسنده فروشنده بوده.. همین که الماسشو بخرن میزنه به چاک میره جای دیگه تغییر هویت میده جای کسی دیگه شروع میکنه به تعریف از سنگواره برگ و زنگار تعریف کردن.. والا تا اونجا که من میدونم الماس تو دریل کاری های خیلی سخت بکار میره اونم آخرش کار به جایی میرسه که میپوکه بدرد نمیخوره !؟ تو این موضوع همینجا شک میکنم چون فقط در گذشته از زبان اطرافیان شنیدم نه خوندم نه دیدم.. سریع گوگلو باز میکنم میرم ببینم واقعیت داره که الماس های حفاری های چاه های نفت هم بعد از مدت طولانی از استفاده زیاد میشکنن یا این هم توهم یه عده از مردم دیگه بود که اشتباهی حافظه طولانی مدت یه قسمت از ذهنمو با اشتباه نگه داشته..؟!..
بعد از تحقیق متوجه شدم که خیر آسیبی به الماس های حفاری نمیرسه و حتی بین الماس ها تبعیض و نژاد پرستی هست و از الماس های دیگر برای تراشیدن و شکل دهی به الماس های ضعیف تر از آنها استفاده می شود، مورد جالب توجه بعدی بدون استفاده بودن آن ها برای انسان های معمولی هست.. باز هم نگاه مصرفی به اشیاء نادر زمین در اینجا خودنمایی می کند:
” در صورت محافظت مته های الماسی این امکان وجود دارد پس از پایان یافتن عمر مفید مته ها تا ۵۰ درصد قیمت اولیه بفروش رسانیده شود.”
الماس هم که باشی همین که بدست انسانی استفاده شوی ارزشت را از دست می دهی..

حال با اطلاعاتی کمی بروز و صحیح تر و شاید بی اهمیت هستم.
هر روز بارها و بارها به این شکل درگیر افکار ارتباطی، تحلیل و مقایسه هستم…

2 دیدگاه برای «الماسِ مزخرف»

 1. سلام….خوبی؟! الماس مزخرف…عنوانی جذاب، اما متنی ساده و بی سر و ته…اینکه بی سر نیست اما بی انتها است دقیق تر است! اما متن گویا نوشته شده برای نویسنده اش نه برای مخاطبی.! تراوشات ذهنی یک آدم که فقط خواسته بیان شود…مانند هزاران فکر که روزانه از جلوی چشم همه ی ما ب آنی عبور میکند و میرود…
  نمیدانم، شاید هدفت هم همین بوده! شاید حتی نمیخواستی کسی هم آنرابخواند و فقط قصد قربت بوده در نوشتن! نوشته باشی فقط برای نوشتن!
  بهر حال جالب بود! الماس هم که باشی همینکه بدست انسانی هم استفاده شوی……… . جالب بود چرا که در انتهای متن الماس هنوزهم برایت با ارزش است با وجود انکه به آن گفتی “مزخرف”
  یاحق

  1. سلام ، ممکنه بهتر باشم نمیدونم.
   متن برای عموم و نشون دادن افکار و نگاه مصرفی و کالایی بودن همه چیز هست.. اون نویسنده به دنبال زیبا نشون دادن یک ارزش اشتباه و بی اهمیت بود و من میخواستم عدم درک و احساسم به جسمی در ظاهر متفاوت رو بگم..
   افکار و تصاویر تو ذهن من از بین نمیرن همشون انباشته میشن و بصورت پیچیده و بموقع باهم ترکیب میشن تا نتیجه ای شاید بی اهمیت رو بروز بِدن.
   اشتباه نکن در آخر هنوز هم الماس برام ارزشی نداره فقط خواستم به بقیه بگم یکی از چیزهای بارزش از نظر بقیه که دنیا بخاطرش درگیر جنگ و تلاش هست بعد از مدتی استفاده شدن هیچوقت مثل اولشون نمیشن.
   این نشون دهنده ی علاقه ی من به عدم تغییر در وجود خودمه. Smile

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Click to Insert Smiley
SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette